I velké holky si zaslouží chvilky slastného napětí! Od 1. do 15 prosince se tu každé ráno v 10 objeví novinka, jakou e-shop ještě neviděl.
Aneb menopauza je jen pro starý…
Co vás jako první napadne, když se řekne žena v přechodu: Jak vypadá? Je jí 35 nebo 60? Připadá vám 35 absurdní? Jestli ano, přečtěte si článek psycholožky Kláry Trávníčkové. A pozor, dozvíte se, jak na tloustnutí!
“Proč se chcete připravovat na něco, co se vás ještě léta netýká? Proč si zbytečně přivoláváte něco, co je tak vzdálené?” Tak tohle mi řekl jeden poměrně známý bylinář, když jsem se ho ptala na podporu žen v přechodu. Bylo mi 49 a třičtvrtě a nemenstruovala jsem už přes dva roky. Nezeptal se, kolik mi je, jaké mám zkušenosti a proč se o byliny pro ženy v přechodu zajímám. Prostě rovnou vypálil svůj názor, aniž by o mně a mém životě cokoli věděl. A z jeho odpovědi mohu soudit, že neví nic ani o přechodu.
S takovou reakcí se můžete setkat dost často. Od známých, rodiny, ale bohužel i od lékařů. Své by o tom mohla vyprávět i oblíbená písničkářka Marie Tilšarová. Poté, co na Facebooku publikovala vlastní zpověď o tom, že se jí zvětšilo břicho ne proto, že je těhotná, ale proto, že je v přechodu, obdržela řadu dotazů, jestli to ve svém věku s tím přechodem nepřehání. Podle jednoho jsme pojmenovaly náš článek: “Hele, nejsi na to moc mladá?”
Kdy jsme na přechod moc mladé a kdy je to tak akorát
Nejdříve je potřeba vědět, že menopauza není stav a ani proces. I my v našich rozhovorech používáme pro zkrácení a zjednodušení pojem menopauza obecně. Ale ve skutečnosti je menopauza jeden moment v životě, který označuje dobu, kdy došlo k ukončení opakování menstruačního cyklu. Dá se odhadnout jen zpětně a počítá se, že k menopauze došlo, když po dobu 1 roku, tedy 12 měsíců, nedošlo ani jednou k menstruaci.
Takže k menopauze nedošlo, pokud během 12 měsíců došlo třeba jen jednou či dvakrát na menstruaci. Přechod, jak se říká celému procesu česky, probíhá v několik fázích. A celý proces může trvat až 10 let.
1. Premenopauza
Začíná klesat produkce hormonů, vaječníky zpomalují činnost. Menstruační cyklus probíhá, ale mohou se začít vyskytovat nepravidelnosti či jiné poruchy cyklu. Průměrně premenopauza probíhá někde mezi 40. a 50. rokem života, ale může začít také mnohem dříve. Opět v průměru začíná 4 roky před poslední menstruací, ale může to být i už zmíněných 10 let před.
Už chápete, proč věk 35 let není absurdní? Pokud je vám kolem 40 a už několikrát jste běžela do lékárny pro těhotenský test, který byl vždy negativní, jste asi doma…Nicméně, to s tím testem děláte dobře. Otěhotnět totiž můžete po celou dobu přechodu.
2. Perimenopauza
Pozorujete výrazné nepravidelnosti cyklu. Můžou se objevovat dlouhé pauzy mezi krvácením, které jsou následované naopak menstruací po 2 týdnech, dlouhé silné krvácení (u mě to bylo například dvakrát po sobě krvácení v délce 4 a 6 týdnů), nebo naopak jen pouhé špinění. Prostě to vynechává a blbne. Blbnout začínají i další věci. Je ti teplo, děvenko? Perimenopauza je pro ženy jedním z nejnáročnějších a nejkritičtějších období v životě.
Celý náš seriál se zabývá hlavně tím, co se nám děje v perimenopauze, protože právě ta je oním přechodem – transformací našeho života. Dokud nějak menstruujeme, třeba jen jednou za rok, prostě jsme ještě neprošly menopauzou a ještě nějakou dobu potrvá vše to dobré i náročné, co nám toto období přináší.
3. Menopauza
Proběhne průměrně v 51 letech. Ale pokud je vám 51 a ještě nic, nemusíte okamžitě běžet na gynekologii. Víte, jak se počítá průměr, že? Ve skutečnosti je v aritmetickém průměru málokdo. Menopauza může nastat dříve nebo později – vaše tělo ví nejlépe, co má dělat.
4. Postmenopauza
Začíná menopauzou, tedy 1 rok po poslední menstruaci. Tělo se postupně přizpůsobuje nové hormonální rovnováze. Klimakterické potíže vás mohou ještě nějakou chvíli provázet. Konec postmenopauzy – tedy kompletní vymizení všech příznaků – se u každé ženy liší a je velice subjektivní.
Návaly a podrážděné paní v nejhorším věku
O tom jsme slyšeli všichni. No, upřímně, chtěla bych vidět někoho, kdo má každých 30 minut pocit, že se za dvě vteřiny upeče, leje z něj pot, je mu tak zle, že by nejraději vyskočil z kůže, poslední týden téměř nespal a není podrážděný! Ale návaly nejsou jediný příznak, ty jsou velmi individuální. Každá žena prožívá přechod jinak a jsou ženy, které necítí nic zvláštního, a některým naopak příznaky téměř znemožňují normální život. A proto je pro mě důležité, aby všechny čtenářky věděly, že říci si o pomoc je správné, důležité a dobré.
Uvádí se, že příznaků spojených s přechodem je až přes 60 (dokonce jsem četla i přes 100). Všechny je tady vypisovat nebudu; ty nejčastější jsou návaly horka, noční pocení, nespavost, změny váhy. Můžete se setkat také se změnami nálady, potížemi se soustředěním, mozkovou mlhou, bolestmi hlavy, suchostí kůže a sliznic, bolestivostí kloubů a svalů, změnami v sexuální touze, padáním vlasů, častějšími záněty močových cest a únikem moči.
Co by vás asi nenapadlo, že k příznakům patří, jsou specialitky jako potíže s dýcháním, zažíváním a trávením, syndrom pálení úst, tinnitus (pískání v uchu), svědivá kůže, pocit, jako vámi probíhal elektrický proud, hormonální akné, suché oči, srdeční palpitace, změny v tělesném pachu.
Zní to strašně? Neděste se. Opravdu je to individuální a se vším se dá pracovat, ačkoli řadu příznaků ženy odmávnou s větou: “No jo, co můžu dělat, už jsem stará.” Ale ony buď nesouvisí se stářím, nebo se s nimi něco dělat dá.
Tloustnete?
Já taky. Přibývání v přechodu je docela zajímavý fenomén. Děje se většině žen a zejména v oblasti pasu. Prostě se nám zvětší břicho. Částečně za to může zadržování vody a nafukování, spojené s horším trávením. A částečně prostě ukládání tuku. Víte, ono tělo je moc chytré. To jen naše hlava s ním věčně bojuje.
Je to asi takto. V přechodu jsme mimo jiné mnohem citlivější vůči stresu. Naše tělo vždy dává přednost přežití před všemi ostatními funkcemi. Když jsme ve stresu, tělo potřebuje určité hormony, které jej připravují na reakci útěk/boj/zamrznutí. Takže naše nadledviny prostě vyrábějí více tzv. stresových hormonů a už nemají kapacitu na výrobu materiálu pro estrogeny.
A jaký jiný materiál může náš organismus použít pro jejich výrobu? Ano, tuk. Ve chvíli, kdy jsem pochopila, jak krásné to vlastně je, jak je moje tělo inteligentní a jak se o mně stará, začala jsem ten svůj špek na břiše mít dokonce ráda! Vážně. Je to projev péče těla o vaše zdraví. My totiž estrogeny potřebujeme pro život a zdraví.
Pokud chcete nějak ovlivnit přibývání na váze, nedělejte to, co vám radí trenéři, kteří o menopauze vůbec nic neví. Potažmo ani o ženách, víte, že většina výzkumů se dělá na mužích…?
Co dělat? Méně jíst a více cvičit je v přechodu úplně kontraproduktivní. Uvedete tím tělo do stresu a výsledek máte popsaný výše – více tuku. Všichni specialisté, kteří se věnují wellbeingu žen ve středním věku, se shodují na tomto: výrazně zvýšit příjem bílkovin, jíst dostatečně, cvičit na tvorbu svalové hmoty (posilování s váhou, málo opakování, ale větší závaží) a kardio v podobě chůze. Chůze je pro zralé ženy nejlepší cvičení. Kašlete na jogurty se zrním ke snídani a saláty k večeři. Bílkoviny velikosti dlaně 3× denně. Dámy, je čas na dřevorubecké snídaně!
Kdy a co opravdu řešit?
Přechod mohou provázet i závažnější potíže – chci o nich promluvit, aby co nejvíce žen vědělo, že si mají nechat pomoci. Jedno téma jsou nemoci těla, které více ohrožují ženy v přechodu a po něm. Je to zejména rakovina prsu a děložního čípku. Dávejte na sebe pozor a prosím, řešte jakékoli zvláštnosti včas.
Moje specializace jsou ale nemoci duše. Přechod často přináší úzkosti, pocity smutku a depresi. Podle průzkumů jsou ženy asi dvakrát náchylnější k depresi než muži. Depresí v menopauze trpí až 40 % žen. To je alarmující číslo. Deprese je přitom ve společnosti stále velké tabu, sice menší než přechod, ale stále velké.
Přes to, jak se na depresi dívá společnost, deprese není totéž jako smutek. Není to ani lenost, rezignace či neschopnost. Nedá se vyléčit prací, sportem, pobýváním s přáteli nebo dětmi. Nedá se vyléčit zamilovaností. Depresi si nemůžete vymluvit tím, že si budete 25× za minutu opakovat, že jiní lidé to mají horší a podívej se na Máňu, byla taky smutná a pak na to přestala myslet, ty se v tom moc hrabeš.
Jak depresi poznáte? Přítomnost smutku u deprese není nezbytná, může se projevovat i pocity ztráty zájmu nebo potěšení, nechuti k životu, slabosti, únavy, beznaděje a pesimismu, viny nebo neschopnosti. Objevují se i potíže se spánkem – buď nemůžete spát nebo naopak spíte neustále. Pro klinickou diagnózu musí přetrvávat příznaky déle než 2 týdny.
Co s depresí? Pokud vám není dobře, nečekejte, až se to zlepší. Deprese není chřipka. Nepřejde sama od sebe. Ze zkušenosti mohu říci, že většina lidí s depresí své příznaky podceňuje, přehlíží nebo přisuzuje dočasné situaci. Trpí a čekají, že to přejde.
Nepřejde. Neváhejte, běžte za psychiatry a najděte si psychoterapeuta či psychoterapeutku. Nekoušou, většina z nich chce pomoci a pomůže. Léky už dávno nejsou návykové, rozhodně nemění vaši osobnost ani existenci a nemusíte je brát celý život. Vaši schopnost fungovat mění deprese a léky vám naopak vrátí sílu začít řešit ty problémy, které vám depresi způsobily.
Antidepresiva velice často tzv. otevřou bránu k psychoterapii či jiné terapii, díky které svoji depresi vyřešíte. Vnitřně vás zpevní a dají vám sílu udělat první krok. V psychoterapii pak budete pracovat na tom, jak se z deprese dostat. Vznik deprese i úzkosti je komplexní. Samotný přechod za ně nemůže, ale hormonální i další změny v přechodu k nim silně přispívají.
Chtěly jsme vás článkem vyděsit?
Rozhodně ne. Ale informovanost o přechodu je zoufale malá. Věřím, že bychom měly mít informace a vědět, co můžeme dělat v případě, že něco nepříjemného nastane.
Desítky let ženy trpí někdy extrémně náročnými příznaky přechodu v tichosti a ústraní. Toho už bylo dost.
Pokud vám jakkoli není dobře, vyhledejte pomoc. Jste důležité a máte právo cítit se dobře. A kdyby vás jeden lékař odbyl, jděte za jiným. Dožadujte se pomoci, hledejte lékaře, kteří vám budou naslouchat. A dejte zpětnou vazbu těm, kteří nenaslouchali, možná pomůžete dalším generacím žen v lepší dostupnosti péče.
Seznam věcí, které můžou pomoci
Pro opravdu náročné příznaky, které vám znemožňují fungování, je úplně v pořádku zvážit hormonální substituční terapii. Pokud nechcete hormony, máte i další možnosti. Na trhu je opravdu velký výběr bylinných přípravků speciálně pro klimakterium. Když začnete googlit, najdete jich spoustu s výborným složením i bez sóji, na kterou je někdo alergický.
Pro zvládání stresu je výborná rozchodnice růžová. Na hormonální rovnováhu jsou dobré pupalka, maca, jetel luční, drmek, ploštičník, yam a další. Výborný komplexní adaptogen pro ženy je ashwagandha. Můžete najít i speciální směsi adaptogenů nebo bylinných zlepšovačů nálady (ne, tyhle nemyslím :-D ). Na vyrovnání nálad je skvělý a jemný květ růže a to jakékoli. I té, co máte na zahradě. Dále chmel, meduňka, dobromysl a třezalka (pozor, může způsobit fotosenzitivitu, nesmí se používat při užívání antidepresiv a některých dalších léků).
Ufff….
Vypadá to na pěknou jízdu, co? Ale jak říkám, osedlejte si bouři a budete to vy, kdo bude tu jízdu řídit. Ve chvíli, kdy se na té bouři naučíte jezdit, budete mít zase pocit, že řídíte celý svůj svět.
Klára Trávníčková - www.doboure.cz
Poprosily jsme Terezu Boškovou, ritualistku, průvodkyni přirozenou ženskou spiritualitou a konzultantku Feng-shui o tipy, jak se svátečním časem neprouklízet, ale získat hřejivý pocit, klid a sílu na další kalendářní rok.
Mnoho lidí v podzimním období, zejména od chvíle, kdy se změní čas na zimní, pociťuje chmury. Projevují se sníženou energií, zvýšenou potřebou spánku a poklesem zájmu o různé aktivity. Máme pocit, že máme smutnější náladu, nejsme tak vesele naladění a optimističtí. Může za to světlo?
S Terezou Boškovou, ritualistkou, průvodkyní přirozenou ženskou spiritualitou a konzultantkou Feng-shui, jsme si popovídaly o darech podzimu. Toho vnějšího, který právě cítíme na těle, i vnitřního, jaký může prožívat zrající žena.
Přečtěte si na našem blogu tipy, jak se podpořit, od mentorky a terapeutky se specializací na introverty a únavový syndrom Jany Neuwerthové Šmýdové.
Víte, co je to kongenialita? Slovník uvádí mentální blízkost, provázanost s něčí osobností, tvorbou či dílem. A přesně to se stalo copywriterce Hance a tvůrčí duši Pachamamy Vendy. Naprosto (kon)geniálně si oblékly naše triko s krátkým rukávem výstřihem dozadu. A vypadá to skvěle!
Lákají vás karty nebo se jich bojíte? Přečtěte si, jak s Osho Zen Tarotem pracuje Hanka Beranová, jestli na výklad chodí i muži a jak to má taková kartářka s módními trendy.
Pachasukni jsme nevymyslely my, o tu jste si řekly samy. A pěkně hlasitě. Přečtěte si, jak se to všechno událo a poskládalo.
Květen je už od dob K. H. Máchy lásky čas – a kdo by o ní měl vědět víc než Markéta Van Prchalová, která láskyplnými okamžiky žije každý svůj pracovní den. Je totiž svatební ritualistka...
Alice Kirš se s námi podělila o svůj způsob, jak se rozvíjet a uzdravovat tancem. Zjistěte, jak funguje Chakradance a proč by mohl pomoci i vám.
Když se podíváme na naši jarní kolekci sukní a triček, připomínáme si, že náš cíl není jen nabízet módní kousky, ale takové, které posilují v ženách sebevědomí. Eva nám poprvé otevřela oči tím, jak naše...
O přechodu se říká, že umí se vztahy zacloumat. Jak s kterými. Pokud za ten nejdůležitější považujete vztah sama k sobě, pak máme dobrou zprávu – psycholožka Klára Trávníčková tvrdí, že t...
Když jsem se připojovala, abych s psycholožkou Klárou Trávníčkovou online probrala žhavé téma intimního života zralých žen, měla jsem neumyté vlasy, v klíně termofor a přišla jsem si ta...
V rozhovoru s psycholožkou Klárou Trávníčkovou jsme otevřely otázky, na které vám váš gynekolog nejspíš odpověď nedá. A tímto rozhovorem to nekončí, hodláme se ptát i dál. Těšte se, na na...
Zjistěte, kdo se pro vás otáčí na 56 m² obchodu Pachamama.
Tamara Melissa už třetí dekádu provází ženy a často i muže cestou od zranění k hojení v zásadních životních tématech. Vždycky v dušičkovém čase se věnuje tématu smrti, po kterém následuje advent a hledání vnitřního světla.
Jak to chodí před Vánoci v mydlárně? V Pachamamě se rády díváme pod pokličku podnikatelkám, kterým stejně jako nám dává jejich práce smysl. Proto jsme se zeptaly Jitky Prokšíkové z Mydlárny U Dvou koček, jak prožívá předvánoční čas ona.
Zeptala jsem se Radky Vymlátilové, terapeutky tradiční čínské medicíny, co teď prospěje naší imunitě. Hned na začátku jsme si „mimo záznam“ posdílely, že se nám teď oběma daří moc hezky a s podzimem jako bychom sklízely plody našeho celoročního snažení. A tak Radka začala rozhovor přáním…
Přečtěte si, proč by se mělo odpočívat (nejen) na podzim, že extravagance je v Maďarsku standard a jak jsem se sladila s budapešťskou hromadnou dopravou.
Ochladilo se? To nás nezastaví. Přečtěte si pár tipů, jak vynosit pacha sukně, zazářit a nenastydnout.
Pachasvět není jen o oblečení – v článcích se s vámi rády dělíme o témata, která nás zaujala. Tentokrát je to knížka Tantrický orgasmus pro ženy autorky Diany Richardson.
Pocení k létu zkrátka patří. Někdo koláče v podpaždí považuje za neodpustitelné faux pas a bojuje proti němu antiperspiranty. Jiní upřednostňují řešení bez kontroverzního hliníku a vyhýbají se také oblečení z umělých vláken, které v horku zapáchá.
Letní dovolená si žádala zářivé barvy a vy jste nám s červenou a tyrkysovou málem utrhaly ruce. Děkujeme! Blížící se babí léto zjemňuje do zlaté, jantarové a zemité hnědé. Nová kolekce 8 sukní má ambici oba trendy propojit v nádherných kombinacích teplých i studených odstínů. Najděte to pravé pro svůj barevný typ.
Sukně, tílko a navrch kvalitní triko s tříčtvrtečním rukávem… Znamená to, že nemáte fantazii, nebo jste zkrátka objevila svůj styl? Pojďme se na to podívat.
Léto je období nejvyššího jangu, horka a plnosti. Zjistěte, co jíst, jak sportovat a co si oblékat, aby vás léto nevysilovalo, ale naopak vyživilo.
V tomto článku si s Martou povídáme o tom, jak se vyrovnala s endometriózou.
„Učím lidi naladit své tělo tak, aby jejich hlas zněl,“ říká lektorka Marta Uhlířová.. . Marta není logopedka, i když učí lidi, jak mluvit. Je něco mnohem více. Díky jejím lekcím se ...
Autentická písničkářka Marie Tilšarová si s námi popovídala o svém partnerství a vědomé volbě nechat o sebe pečovat. Podělila se i o čerstvou inspiraci, jak do života přizvat víc hojnosti.
Zeptaly jsme se vás, co chcete. A vy jste měly jasno. Chcete něco ohnivějšího! Ale taky něco tlumenějšího, v čem se budete cítit dobře v práci. Víc odstínů modré a fialové a pak ještě...
Když jsem volala kvůli rozhovoru, byl právě první jarní den a Eva Kovaříková z centra Živá voda šla po louce v Pachamama sukni, navolno, a smála se: „Hádej, co mám právě na sobě?“ Tak...
Poznejte způsob, jak porozumět lépe sobě, svým dětem, partnerům i lidem kolem vás . . Human design používám sama už mnoho let k vlastnímu osobnímu rozvoji. Pomáhá mi při důležitých i...
S příchodem jara by se tedy i v nás měla probudit touha jít do akce. Pokud tomu tak není, pak se musíme podívat zpět do zimního období, jak jsme tam hospodařili se svou energií. Na jaře totiž sklízíme, co jsme zaseli v zimě.
Že bychom předběhly dobu? Naše zákaznice nový trend maxisukní nezaskočil, spokojeně vytahují ze skříně oblíbené kousky a chystají nové kombinace. Nošení sukní v aprílovém počasí má...
8.3. je Mezinárodní den žen. Tento den je úzce spjat s mnohaletým mezinárodním bojem za ženská práva a rovnoprávnost mužů a žen. . Je to svátek, který má smysl. Má smysl neusínat na v...
Velká část zimy už je za námi, ale stále není pozdě si toto období navnímat a tělo i duši pohladit. Stejně jako u jiných ročních období, i u zimy platí – chovejme se jako příroda.
Dnes, 1.1.2023, máme příležitost udělat první posvátný mírový rituál v tomto roce - Hopi oheň inspirovaný indiánským kmenem Hopiú. Kmen Hopi jsou původním indiánským kmenem, který dnes žij...
Staré řecké báje a pověsti od Petišky má dosud v paměti mnoho z nás. Ale co je skutečně schováno za příběhy zpracovanými jako pohádky pro děti? Hloubku řecké mytologie pro vás obje...
Lucie Ročárková se zabývá výrobou svíček a vykuřovadel a díky spojení s netradičním materiálem jsou její svíčky zároveň umělecká díla a každá svíčka je originál.
Staráte se o svá prsa? A nemyslím tím pouze pravidelné samovyšetření kvůli rakovině prsu. Víte, co jim prospívá a co škodí? Prsa jsou část těla, o které se otevřeněji začíná mluvit až v posl...
Někdy žasnu nad tím, jaké cesty vedou k mým setkáním s inspirativními a úžasnými ženami. Jedním z takových případů je i setkání s Petrou Nejedlou, logopedkou, lektorkou a výtvarnicí, kt...
Patříte k těm, kteří se nemohli vynadívat na fotografie našich nových kolekcí krátkých sukní a tílek s braletkou? A to nejen kvůli úžasným barvám a vzorům, ale také kvůli modelce? Tou byla tentok...
Milá ženo, milí muži, udělej si na sebe a svojí duši prostor i během rušného léta, ať ho můžeš prožít propojená a nasycená. Zvu Tě k velké letní Theta Healingové aktivaci na oslavu v...
Další ze zajímavých žen, které bych Vám ráda představila na našem blogu, je Míla Aine Hlávková. Míla je průvodkyní žen, které se rozhodly pro změnu a jejichž cílem je najít vnitřní...
Pavla Kurková je autorkou našich úžasných fotografií na e-shopu. Co na nich obdivuji, je přirozenost a to, že dokáže zachytit radost, klid a mnoho dalších pocitů. Fotografie tak díky ní nejsou pouze způsobem, jak ukázat produkt, ale jak zachytit jeho energii.
Posláním Bedřišky Žufanové je pomáhat ženám najít samu sebe, znovu se začít radovat z maličkostí a být se sebou spokojená. To, že to není samozřejmost, ví nejedna z nás. Bedřiška je...
Jak se vidí Lenka sama, mi poodhalila v rozhovoru, který jsme vedly během focení jednoho příjemného letního dne na pražských Vinohradech. Moje první otázka směřovala, jak jinak, k jejímu vztahu k sukním.
Na Eriku jsem narazila náhodou o loňské Svatojánské noci na kakaovém rituálu. Erika mi tehdy řekla o svém deníku vděčnosti, a protože praxe vděčnosti je mi hodně blízka, deník mě ihned zaujal a netrvalo dlouho, a už jsem si v něm doma listovala.
„HLAS JE NEJDOKONALEJŠÍ HUDEBNÍ NÁSTROJ A ZPÍVAT MŮŽE SKUTEČNĚ KAŽDÝ,“ říká Antonia Nyass ze skupiny Yellow Sisters.
Už jsou to dva roky, co nespím, zažívám stavy úzkosti. Mám snad poprvé v životě chuť na pivo. Na sladkosti úplně minimálně, i tak váha stoupla o 15 kg. Nejsem blázen, jsem žena! Moje prsa jsou teď naprosto výstavní, stejně jako monumentální zadek a já si to fakt užívám! Poprvé v životě sklízím u mužů i žen pochvaly. Moje ženskost je fakt vidět! Moje tělo prochází další úžasnou změnou. Doufám, že z toho vyjdu silnější, než kdy dřív, i když jsou právě moje emoce na horské dráze.
Ukázalo se, že bejt stará, neznamená mít prázdný ruce, ale že je to skvělá příležitost bejt prostě "jen" já. Protože konečně jsem dost stará na to, abych žila skutečně svůj vlastní život.
No být jeho manželka, nevím, zda by mě taková kompenzace uspokojila. Představa, že mě partner za roky abstinence nebo neuspokojivého sexu odmění „mezinárodním“ svátkem mi nepřipadá příliš naplňující... více v článku :)
ZAPOMENUTÁ BOJOVNICE ZA ROVNOPRÁVNOST A SVOBODU ŽEN
Blíží se nám významný přelomový bod v roce a tím je LETNÍ SLUNOVRAT, kdy se mění energie v přírodě a stejně tak i v nás, protože jsme s ní neodlučitelně spjaté. Proto má smysl zabývat ...
Z Bali připluly po moři, vylodily se v Hamburku, prošly náročnými celními procedurami a teď jsou připravené pro vás. . Klasické dlouhé i letně zkrácené sukně. . Neskutečně pohodlné, ...
Už je vám zima dlouhá? Každý rok se už od října těšíte na Vánoce, týden, dva po nich ještě čerpáte z jejich atmosféry a pak už byste nejraději skočili rovnou do jara? Zpomalte a rozhlédněte se kolem sebe - příroda ještě zdánlivě odpočívá, pod povrchem ale začíná pomalu klíčit jaro. Pojďme se inspirovat, vysazovat semínka nových nápadů, ale nepřepalme to se startem. Každé období v roce má pro nás poselství, které se vyplatí následovat. O prvním přelomovém období takzvaného Kola roku se rozepsala Markéta Prchalová.
Je podzimní ráno a vy stojíte trochu bezradně před otevřenou skříní. Sama to moc dobře znám. Do kalhot se mi nechce a tak lovím na ramínkách, co bych mohla obléknout k dlouhé sukni, aby...
Rádi bychom vám představili Janu Rosu - průvodkyní rituály, ženskými kruhy a seberozvojovými semináři, lektorku práce s pánevním dnem. Jana žije a tvoří v magické krajině Bílých Karpat. Domovina žítkovských bohyň ji inspiruje k vnitřní práci na sobě a chce se s vámi podělit o své nejosvědčenější tipy, jak si vykouzlit dobrou náladu.
Co se to děje? Převalujete se v posteli a nemůžete spát? Kouknete znaveně z okna a … je tam! Úplněk. To se dalo čekat.
Dočkaly jsme se. Přes veškeré komplikace spojené se zákazem cestování se nám podařilo ještě před koncem léta dopravit z naší milované Indonesie kolekci pestrobarevných dlouhých sukní. UFFFF!
Braletky jsme do e-shopu Pachamama.cz zařadily v březnu 2019. Nebyl to krok do neznáma. Tento nový produkt jsme pro vás poctivě testovaly, nosily, natahovaly, mnohokrát praly a zase nosily. S nadšením jsme pak braletky nabídly i vám a doufaly v to, že se vám trefíme do vkusu. Po více než roce a stovkách prodaných kousků dnes můžeme říct, že braletky patří k nejprodávanějším produktům. Máme velkou radost z toho, že jste si je tak oblíbily. Že braletky ještě neznáte? Mrkněte na recenze jejich spokojených nositelek.
Domluvily jsme pro vás slevu v hodnotě 500 Kč na focení ženské duše s Janou Bínovou. Slevový voucher najdete uvnitř článku ve fotogalerii :)
Příběh s nápadem vytvořit šicí dílnu se začal odvíjet už v prosinci 2018, kdy jsme koupily šicí stroj švadleně Agung, aby mohla začít šít sukně pro e-shop www.pachamama.cz
Tak vám to chci říct a poděkovat vám. Od září 2018 jste u nás nakoupily tolik sukní, že jsme mohly Agung, naší švadleně, koupit její vlastní šicí stroj. Společně s ní jsme jej pořídi...
Braletku na svém těle miluju! Je to jediné, co je mi na prsou příjemné dokonce víc než nemít nic.
Uhrančivé oči, pevný postoj a decentní úsměv. V předsíni stál pan Aldim a podal nám od barev černou ruku a sledoval...
Rozhovor s paní Agung. Jak potkala muže svých snů, co je jejím posláním a kolik sukní zvládne ušít se dočtete v tomto článku..
© 2017-2024 Pachamama.cz. Všechna práva vyhrazena.
Pod křídly lookweb.cz