O nás

od roku 2011 společně s vámi měníme český svět módy k větší zodpovědnosti, pohodlí i kráse. Oblečení navrhujeme s láskou a stejně tak ho naši dodavatelé (a teď už i přátelé) z Bali vyrábějí. A dostávají za to férově zaplaceno.

Vaše pachasukně, trikatílkabraletky jsme dlouho testovaly, než se jejich finální podoba dostala až k vám. Proto za ně můžeme dát ruku do ohně, stejně jako za šperky – ty osobně vybíráme v rodinných dílnách na Bali.
A kdo za Pachamamou stojí? Duší projektu je Vendy Mátlová.

...

Jak se (mi) to všechno stalo.

Sedím a přemýšlím o tom, jak to všechno začalo. OD KDY datovat značku PACHAMAMA?
Zavírám oči a prodírám se obrazy z Bali, z pokoje ve Vlašimi, ze stánků na festivalech, cítím radost….

„….pachamama…….pachamama……“

327097758_747865086772145_5643906489776683271_n

A najednou mi to došlo.
„Když jsem byla malá, často jsem si hrála s bráchou v pokojíčku na obchod.“
TO je přeci skutečný začátek!
Tam, kde jsme ryzí, tam, kde jsme ještě bez nabalených přesvědčení převzatých bůhví odkud. Tam naše čistá dušička dělá jen to, z čeho má radost. Tam víme, kdo jsme. Když jsem bráchovi něco prodala, těšil se z toho celé dopoledne, byť to byla věc, kterou jsme měli doma dávno předtím a normálně jsme si s ní hráli. Ale, to, že si ji koupil… už tehdy jsem věděla, že prodávám radost. Od rodičů jsme dostali kasu, falešné penízky, vytvořili z dvoupatrové postele obchůdek s pultíkem.
----
Střih, uplynulo 28 let, já jsem se po sedmnácti letech přestěhovala z Prahy do Vlašimi a NĚCO jsem chtěla. Jenže najednou jsem zapomněla CO. Kavárnu? Galerii?
Čistá dušička již zahalená závojem, který utkal život, vzorce, prožitky.
V průběhu toho „něco chci, ale nevím CO“ jsem vyráběla různé výrobky, protože jsem manuálně zručná. Pak mě napadlo, že bych je mohla zkusit prodat. Poté mě napadlo, že bych mohla zkusit prodat něco dalšího, nejen své výrobky. Kde vzít další produkty, abych je mohla PRODAT?

328411765_659943662554031_4302365663901875843_n

V tu dobu jsem se setkala s bývalým přítelem, který měl potulnou festivalovou čajovnu. Tam se zase probudila má indiánská část duše. Toulali jsme se různými místy, někde se usadili, tam jsme rozbalili náš stan a prodávali čajíčky, kafíčka, šíši, a já své první šperky z Bali, které mi poskytl náš kamarád. S tímto kamarádem jsme se potkávali čím dál častěji. Stal se mým úplně prvním dodavatelem balijských šperků. Jednalo se tehdy jen o pár kousků, ale měla jsem radost, že mám CO PRODAT. Šperky jsem prodávala v čajovně mého bývalého přítele.

Jezdili jsme po kraji, prodávali jsme to málo, co jsme měli. Svoboda, prodej a já rozpomenutá, co že jsem to vlastně CHTĚLA dělat. Moře RADOSTI.

Jednoho dne náš kamarád dodavatel z legrace povídá: „Tak jeďte na Bali taky, ne? Vždyť tam je to super!“

„Když cítíme, že něco je tak, jak má být, a že je to to správné, není na co čekat. Je potřeba vykročit a žít to. Byť se to zdá na první pohled jako velké sousto a naše oči se zalijí strachem. Volá totiž naše ryzí dušička a my pro ni musíme být hrdinou.“DSCN4040

Má duše se zatetelila. Cítíla jsem, že tam někde je má cesta.
A tak jsme se sbalili a za týden odjeli. Já a můj bývalý přítel. Vypověděli jsme v ČR byt a na půl roku odjeli na BALI. Byl rok 2009. Na Bali jsme zjistili, že tam vlastně nejsou moc hezké pláže, že se tam moc koupat nedá, přijeli jsme navíc v období dešťů, tak nás to povalovaní za dvě hodiny přestalo bavit.

Začali jsme tedy prozkoumávat ostrov a zjistili jsme, že ostrov je rozdělen na spousty vesniček a že všichni domorodci jsou nesmírně kreativní. Snad každý seděl před svou chatrčí a něco vyráběl.
DSCN2197„Každá vesnička na Bali je zaměřena na nějaké řemeslo. Jedna pálí cihly, druhá našívá perličky na různé věci, třetí je zaměřena na šperky, na látky, na tepání stříbra, na batikové látky. Obrovský nášup lidské tvořivosti. Pohádkový svět kreativity bez limitů, bez pravidel.“

Pro mě, pro holku z Česka, kde byla kreativita utlučena socialismem, to bylo jako napít se doušku živé vody. Co doušku, celého kanystru. Cítila jsem, že TOHLE musím poslat dát. ŽIVÉHO DUCHA RADOSTI.
Jakmile jsme se dostali do vesnice, která vyrábí šperky, zdržela jsem se tam opravdu hódně dlouho. Celá okouzlená jsem začala nakupovat vzorky. Vůbec jsem nevěděla, proč je kupuji, co s nimi budu dělat. Ani jsem si nedovolila myslet na to, že bych někdy já mohla mít nějaký obchod. Opravdický, velký, s opravdovými dodavateli.DSCN2966

Užívali jsme si cestování po ostrově, poznávali jinou kulturu, potkávali se s různými lidmi. Jednou jsme narazili na lidi, kteří balili dopravní kontejner produkty a posílali jej do Evropy. Zastavili jsme se a začali jim pomáhat. Mimochodem s touto expediční společností pracuji do teď. Ale tou dobou mě vůbec nenapadlo, že všechny ty výrobky, lidi, procesy sleduji pro sebe, pro svůj byznys. Pouze jsme si užívali dovolenou a nový svět s mým přítelem.

Po půl roce jsme přijeli domů, a po nějaké době jsme se s přítelem rozešli. Zůstala jsem sama s hypotékou na krku, ztratila jsem práci. Byla jsem nemocná, unavená. Myslela jsem si, že tohle nedám, že musím prodat byt. U toho jsem dělala kde co, abych se uživila. Masírovala jsem Shiatsu a stále prodávala výrobky od našeho kamaráda dodavatele.  

Dostala jsem se na takové to pomyslné dno, od kterého Vám nezbývá nic, než se odrazit a nebo tam shnít.

IMG_8740 (2)Naštěstí mi do života vkročila múza v podobě Moniky. Přiřítila se tehdy na mou masáž a že ji chce HNED. Ucítila jsem život. S Monikou jsme se sblížily, ona do mého bytí vnesla její bezprostřední, energetickou, cestovatelskou esenci, a já do jejího zase klid, uzemnění, ukotvení. Byly jsme si sobě oporou. Jing a Jang. Doplňovaly jsme se báječně.
„Když si člověk sáhne na dno, nepotopí se, ale odrazí se, ucítí k sobě najednou příval lásky. Zvýší se Vám Vaše sebehodnota, sebevědomí. Vážíte si sami sebe a to je podstata úspěšného života.“  

Nevzdala jsem to! Dokázala jsem otočit vše špatné v to dobré! Teď dokážu VŠECHNO. A HLAVNĚ, UŽ VÍM, CO CHCI. Chci dát svému prodávání FORMU. CHCI MÍT SVŮJ VLASTNÍ VELKÝ OBCHOD!.

S Monikou jsme spolu začaly cestovat. Bydlely jsme spolu tři roky na Mallorce, kde Monika pracovala. Já jsem mezitím přemýšlela, jak rozjet svůj obchod. Potřebovala jsem se dostat k penězům. Kamarád dodavatel postupně nebyl schopen naplňovat moji poptávku po výrobcích. Věděla jsem, že mě čeká velký krok do neznáma, ale byl potřeba.

Prodala jsem svůj byt ve Vlašimi, z vydělaných peněz jsme spolu s Monikou odjely na Bali a já tam poprvé uskutečnila svoji první objednávku, ze které vznikl e-shop, který ale samozřejmě nefungoval, protože byl jen jako neuchopený doplněk.

Z výrobků z Bali jsem si vytvořila stánek a s tímto stánkem jsme cestovaly po různých festivalech. Prodávaly jsme výrobky a k tomu rozdávaly, jak za krále klacka, vizitky k mému e-shopu.

V tu dobu se teprve rozjížděl Facebook. O online propagaci jsme neměly ani páru. Jezdily jsme od festivalu k festivalu, prodávaly, občas se dokonce převlékaly do krajových krojů. Poté bylo schváleno EET a já se rozhodla, že s potulným ježděním je konec. Probrečela jsem 4 dny a rozhodla se, že prodávat musím online. Že skákat na festivalech kolem stánku a ještě vydávat lístečky, to už bylo i na mé odhodlání moc.

Sedla jsem si k Facebooku a sama přes několik hodin denně studovala, jak co funguje a jak se co dělá.

Dlouhe sukne, vzornikV roce 2017 jsem si sáhla na svědomí, zafungovala sebereflexe, a já si řekla, že marketing je tak rozsáhlý obor, že to sama nedám.

V roce 2018 jsem nastoupila do kurzu Podnikání z pláže – škola zaměřená na online marketing, tam jsem se za rok všechno naučila a konečně jsem rozpohybovala svůj obchod do takových rozměrů, jak jej znáte dnes.

V současné době fungujeme tak, že komunikujeme s našimi zákaznicemi, bavíme se o jejich potřebách, spokojenosti, nápadech k výrobkům, to vše zkonzultujeme s paní návrhářkou, která pro nás pracuje a ta pak vymyslí unikátní střihy přímo na míru našim zákaznicím.

AldimTyto střihy pak posíláme do mé dílny na Bali, kde na nich pracuje manažerka Agung a její čtyři švadleny. V této dílně se šijí Pachamama sukně. Vzory vznikají v batikové dílně mistra Aldima. Braletkylegíny, tílkatrička se šijí v dílně pana Madeho. Šperky dovážíme z dvou malých dílniček zase z jiné vesničky.
Na Bali jezdím aspoň 1x ročně na nákupy nových materiálů a omrknutí novinek vůbec. Jinak ale s výrobci komunikujeme online.    
….
A moment! Už to slyším. „Vendy, a proč zrovna PACHAMAMA? Kde jsi přišla na takový název?“

327941975_708321667423298_7634090649823296336_nPachamama je incká bohyně Země a plodnosti. Také zemětřesení. Pro mě je to bohyně spokojenosti a radosti. Když se totiž opět ponořím do dětství, za svou ryzí dušičkou, vidím svou maminku na křesle, je spokojená, pěkně najezená, hladí si bříško a říká s úsměvem:

„….pachamama…….pachamama……“

 

Vendy, zakladatelka a majitelka PACHAMAMA

Z celého srdce bych chtěla poděkovat týmu, který pro Vás Pachamama e-shop zajišťuje:

 

Pavla Rybaříková - expedice objednávek, showroom, sklad
Lukáš Hájek - webmaster
Pavla Kurková - fotografie
Hana Beranová - copywriting
Marie Fryčová, Zoe Kostelová, Marta Uhlířová, Kristýna Vejmelková, Ingrid Vejmelková a Linda - modelky
Euphoria Beauty Vlašim - Andrea Liemannová, makeup artist